GORZÓW WLKP, UL. WITOSA 10/H2
REJESTRACJA TEL. 957 370 100, 509 437 662 / E-MAIL: mgdent@o2.pl

STOMATOLOGIA ZACHOWAWCZA

Rolą stomatologii zachowawczej jest leczenie i zapobieganie próchnicy.Pod pojęciem próchnicy kryją się następujące objawy: nieestetyczne plamy próchnicowe na zębach, ubytki twardych części zębów, które nie leczone mogą doprowadzić do podrażnienia i uszkodzenia miazgi ząba, co wiąże się z dolegliwościami bólowymi. W skrajnych przypadkach nie leczona próchnica może doprowadzić do obumarcia zęba, co z kolei nie tylko pogarsza estetykę uśmiechu, ale może mieć wpływ na zdrowie całego organizmu - ukryte ognisko infekcji. Ostatecznym postępowaniem w leczeniu skutków próchnicy jest usunięcie zęba, co jest dużą stratą ze względu na to,że nawet najdoskonalsze uzupełnienie nie zastąpi własnych, zdrowych zębów.Obecnie stomatologia zachowawcza obejmuje trzy działy:profilaktykę - zapobieganie powstawaniu próchnicy i paradontozy, kariologię - leczenie próchnicy prostej (nie powikłanej reakcją ze strony miazgi), endodoncję - leczenie próchnicy powikłanej zapaleniem, obumarciem lub zgorzelą miazgi.

stomatologia zachowawcza gorzów dentysta gorzów dentysta gorzów wlkp. stomatolog gorzów stomatolog gorzów wlkp.
Profilaktyka próchnicy pozwala osiągnąć doskonałe efekty w postaci zdrowego, silnego uzębienia. Głównym zadaniem profilaktyki jest walka z płytką nazębną - podstawową przyczyną rozwoju próchnicy. Profilaktyka zwiększa również odporność tkanek zęba na atak kwasów. Naukowo potwierdzonym orężęm stomatologa w tej walce jest fluor, szeroko stosowany w profilaktyce stomatologicznej.

W zakres profilaktyki wchodzą:
  • badania kontrolne - u dzieci co 3 miesiące, a u dorosłych co 6 miesięcy,
  • instruktaż higieny jamy ustnej,
  • wskazówki żywieniowe,
  • profesjonalne oczyszczanie zębów - usunięcie płytki, osadu i kamienia nazębnego,
  • fluoryzacja indywidualna.

Leczenie próchnicy prostej w zależności od stadium rozwoju procesu próchnicowego (plama próchnicowa, ubytek twardych tkanek zęba) obejmuje następujące zabiegi:
  • remineralizacja - w przypadku próchnicy początkowej objawiającej się w postaci plamy próchnicowej, w powierzchnię dotkniętą chorobą wcierane są preparaty fluoru; ten zapobiegający postępowi próchnicy zabieg powtarza się kilkukrotnie w kilkudniowych odstępach
  • opracowanie i wypełnienie ubytku próchnicowego - zabieg polega na usunięciu próchnicowo zmienionych tkanek zęba i wypełnieniu ubytku specjalnym materiałem.

Leczenie endodontyczne, stosowane w przypadku próchnicy powikłanej zapaleniem, martwicą czy zgorzelą (rozpadem) miazgi zębowej, jest nierzadko jedyną i ostatnią szansą na uratowanie zęba. Polega ono na usunięciu z komory i kanałów korzeniowych zęba zainfekowanej lub martwej miazgi, mechanicznym poszerzeniu i odkażeniu kanałów oraz szczelnym ich wypełnieniu specjalnymi materiałami. Aby leczenie kanałowe zakończyło się sukcesem sięgamy po najnowsze zdobycze techniki:
  • nowoczesne narzędzia do opracowania kanałów, ręczne i maszynowe (xSmart)
  • systemy do wypełniania jamy zębowej (Calamus)
  • mikroskop endodontyczny Leica - najnowocześniejsza technologia w leczeniu endodontycznym. Dzięki temu urządzeniu wiele zębów, które musiałyby być usunięte można dziś uratować. Zapewniając uzyskanie powiększonego obrazu z dużą głębią, szerokim polem widzenia i bardzo dobrym oświetleniem badanego obszaru, mikroskop umożliwia obserwowanie detali niewidocznych gołym okiem. Posługiwanie się mikroskopem jest szczególnie pomocne w odnajdywaniu ujść kanałów oraz umiejscawianiu i usuwaniu złamanych narzędzi kanałowych.

Prawidłowość przeprowadzenia zabiegu można ocenić natychmiast wykonując zdjęcie rentgenowskie na miejscu, w naszej pracowni rentgenowskiej.